Znaky u koní-Zbarvení

19. září 2011 v 14:52 | LiLy |  Horses Rady a Nápady

Znaky u koní


ZNAKY NA HLAVĚ
Malá bílá skvrnka na čele je KVÍTEK nebo VLOČKA.
Trochu větší než vločka je HVĚZDA. Na horním horním pysku se může objevit
SLINKA, anebo TLAMKA kosodélníkového tvaru. Někdy je spojena s nosním pruhem.
Bílé pysky jsou MLÉČNÁ HUBA, skvrnité pysky ŽABÍ HUBA. Tento znak se často vyskytuje o Fjordských koní a Belgických chladnokrevníků.
Bílý pás od čela k nosu se nazývá NOSNÍ PRUH.
ÚZKÁ LYSINA je přechod mezi nosním pruhem a širokou lysinou.
Bílá barva zasahující čelo a odtud za oči a ke koutkům tlamy je LUCERNA neboli také ŠIROKÁ LYSINA.
ZNAKY NA NOHÁCH
Na nohách bývá KORUNKA nebo HERMELÍN - bílé lemování okraje kopyta s černými skvrnami.
Bílému zbarvení po nebo těsně nad spěnkový kloub říkáme PONOŽKA.
PODKOLENKA sahá po zápěstí (přední noha) nebo po hlezení kloub (zadní noha).
Př. (znaky na hlavě)
1. 2.3. 4. 5.
zbarvení koní
1.Nosní lysina
2.Kvítek
3.Lysina
4.Lucerna
5.Nosní pruh
BĚLOUŠTmavošedá pigmentovaná kůže, srstje tvořena bílými chlupy
ŽLUŤÁK (palomino,izabela)Zlatá srst, bílá hříva a ohon
HNĚDÁKČervenohnědá srst, černá hříva,ohon.nohy
ČERVENÝ BĚLOUŠ


Směs ryzé a bílé barvy
TYGR (hermelín)Skvrnitý kůň, nyní označován jako appalosa zbarvení
PSTRUŽÁKHnědé skvrnky ze skupinek chlupů na bílé srsti
RYZÁKRůzné odstíny zlaté se světle plavou nebo červenou hřívou
TMAVÝ HNĚDÁKSměs hnědých a černých chlupů, černá hříva,ohon,nohy
MOUREKSmíšená srst s černou nebo hnědou, tmavé nohy
STRAKOŠ SKEWBALDVelké bílé plochy na libovolném podkladu
SÍŤOVANÝ BĚLOUŠ (jablečňák,grošák)Tmavé chlupy tvoří kruhy na bílé
VRANÍKCelý černý, příležitostné bílé odznaky
PLAVÁKPlavý,modrý nebo myšově šedý,černá hříva a ohon
STRAKOŠ PIEBALDPravidelné černé a bílé

ZBARVENÍ KONÍ
Hnědák
-Barva těla je hnědá,hříva a ocas jsou čené,příležitostně se objeví bílé odznaky na hlavě a končetinách.Hnědaci mají černé části těla.Existují různé odstíny hnědáků,popisované jako hnědák,tmavý hnědák,světlý hnědák a černý hnědák.Tyto barvy jsou dány množstvím světle hnědých nebo tmavohnědých chlupů.
Obrazek
Ryzák
-Barva těla je červenohnědá.Hříva a ocas jsou většinou stejného,případně světlejšího či tmavšího odstínu,než je barva těla.Nikdy nejsou černé.Tito koně mohou mít na končetinách nebo na hlavě bílé odznaky.Existují různé odstíny ryzáků,jako je světlý ryzák,ryzák,tmavý ryzák a černý ryzák.Různé druhy barev jsou dány červenozlatými odstíny chlupů.Černý ryzák má srst barvy tmavých jater.
Obrazek
Vraník
-Srst musí být zcela černá,bez přítomnosti hnědých chlupů.Hříva a ocas musí být také černé,ale na končetinách a na hlavě mohou být bílé odznaky.
Obrazek
Bělouš
-Kožní pigment je tmavý a obsahuje černé a bílé chlupy.Bělouši se obecně rodí tmaví a s postupným věkem vybělují.Existují různé odstíny běloušů,bělouš který je "bílý",šedý tečkovaný bělouš,bělouš s bílou srstí a černými skvrnami,grošovaný bělouš..
Obrazek
Nevybělující bělouši
-Do hlavní barvy srsti ocasu a hřívy jsou pravidelně přimíchány bílé chlupy.Existují různé barevné rázy,jako je hnědý a červený bělouš,u kterých se bílé chlupy přimíchávají do kaštanové nebo hnědé srsti
Obrazek

Grošovaný bělouš
-Grošák je jedna z mnoha možných variant vybělujících běloušů. Má menší nebo větší bílé okrouhlé skvrny na šedém podkladě
Obrazek

Žluťák-Isabela (Palomino)
-Má zlatou srst barvy nové mince penny,hříva a ocas jsou světlejší.Tito koně mohou mít bílé odznaky na končetinách od kolen nebo bérců dolů a na hlavě.
Obrazek
Strakoš
-Srst má velké nepravidelné plochy bílé nebo kterékoli barvy kromě černé.Kožní pigment je růžový pod bílými plochami a tmavý pod tmavými plochami.Hříva a ocas jsou vždy dvoubarevné a hříva má stejné zbarvení jako je na krku...
Obrazek
Plavák
-Kůže je tmavá,srst béžová.Koně mají černé distální části končetin,černé žíně a černou linii na hřbetě-tzv. úhoří pruh.
Obrazek
Albín
-Kožní pigment není,kůže je růžová,barva srsti je smetanová a hříva a ocas mají také bledě smetanovou barvu.Někdy je možné rozeznat bílé končetiny a odznaky na hlavě.
WESTERNOVÁ ZBARVENÍ KONÍ


BROWN
= Tmavý hnědák
Otrocky přeloženy by znamenalo tento odstín popsat jen jako hnědáka, ale podle angličtiny jsou takto označeni koně s tmavě hnědou až černou srstí se světlejšími oblastmi (pálením) kolem huby, očí, na slabinách a na vnitřní straně horní části končetin. Ocas a hříva jsou černé.
Obrazek

BAY
= Světlý hnědák
Tímto výrazem jsou označováni koně, jejichž barva srsti se může pohybovat v rozmezí od světle hnědé, přes tmavě rezavou až k rezavohnědé. Hříva a oas jsou černé a obvykle jsou černé i končetiny v dolní části. Plemeno Appaloosa rozlišuje navíc zbarvení dark bay/brown, tedy tmavší verzi této barvy
Obrazek

SORREL

= Ryzák
Barva srsti rezavá nebo rezavá s měděným nádechem, přičemž hříva a ocas mají obvykle stejnou barvu jako srst. Mohou být ovšem i světlejšího odstínu, případně kombinované
Obrazek

CHESTNUT

= Tmavý ryzák
Velmi matoucí název barvy, protože v češtině značí kaštan a občas se překládá jako "hnědák" bez dalšího rozlišení. Přitom se jedná o temně rezavou až hnědorezavou, játrově hnědou barvu. Ocas a hříva jsou obvykle ve stejném odstínu jako srst, ale mohou být i světlejší nebo kombinované.
Obrazek

BLACK

= Vraník
Chlupy v srsti jsou dokonale černě bez hnědého nádechu a bez jakýchkoli světlejších oblastí po těle. Hříva a ocas jsou černé. Jedná se o poměrně vzácnou barvu
DUN

Pro tuto barvu nemá čeština ekvivalent. Trup těchto koní je žlutý až nazlátlý, mají obvykle černou nebo hnědou hřívu a ocas. Na končetinách mají příčné zebrování. Dále se vyznačují úhořím pruhem a tzv. Oslím křížem na kohoutku.

RED DUN

Jde o obdobu předchozího zbarvení s tím rozdílem, že trup je jasnější a žlutavější. Hříva, ocas a úhoří pruh jsou sytě rezavé. V hřívě a ocasu se mohou vyskytnout i světlejší žíně, případně mohou být i bílé


Obrazek

GRULLO
= Myšák
Chlupy na těle mají kouřovou nebo myší barvu. Nejde o směs černých a bílých chlupů, ale každý jednotlivý chloupek musí být šedý. Hříva a ocas jsou černé a časo jsou černé i nohy. Grullo má úhoří pruh.
Obrazek
APPALOOSA
Existuje 5 uznaných barevných rázů plemene appaloosa,všichni skvrnití koně však nejsou příslušníky tohoto plemene.Barvy jsou následující: blanket,leopard,sněhová vločka (snowflake) a frost (tzv.jinovatka)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Zakázané kopírovat. LiLy :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama